Jag förstår de ungdomar som flyr sina problematiska nationer och orsakar extrem ekonomisk invandring. Jag förstår även de som vill hjälpa dem ekonomiskt till välfärd, men sanningen är att man oftast kan hjälpa fler människor på plats med de pengar som finns.
Hjälper man dessutom på rätt sätt, långsiktigt med exempelvis utbildning där även flickor får deltaga, har det potential att lösa Vetenskapliga partiets viktigaste fråga, nämligen att komma i balans med naturen genom nedväxt.
Man kan uttrycka sin kritik mot felaktig migrationspolitik på olika vis, exempelvis som Avpixlat gör:
Avpixlat – Migrationsverket erkänner – “ensamkommande” är inte flyktingar.
Hårt, jovisst, men att se sanningen som den faktiskt är gör inte ont. Det är endast motståndet mot sanningen som gör ont.
Att Migrationsverket nu inser problemet är faktiskt positivt. Med sådan insikt och med bättre förstånd kan pengarna kanaliseras rätt i framtiden och hjälpa fler människor på ett bättre och mer långsiktigt sätt.
Mvh
Martin Gustavsson
Partiledare
Vetenskapliga partiet