Välfärd och miljö – Propaganda från kommunist-staten Kuba?

Via svensk-kubanska föreningen meddelas jag via en flyer om att ”Vi kan rädda våra barns framtid och planeten om vi lär av KUBA”. Eftersom just detta är Vetenskapliga partiets målsättning så anser jag att vi måste granska påståendena öppet och kritiskt i denna flyer.

Detta första påståendet kan jag direkt falsifiera, eftersom lärdomarna från Kuba, om hur vi kan leva ekologiskt hållbart kan lära oss att undvika ekologisk katastrof skapad av sekterister eller ekonomister, knappast kan skydda oss från kosmiska utrotningsevent eller kärnvapen, men kanske kan Kubas föredöme inspirera alla oss andra att undvika ett för tidigt utrotningsevent, som det på Påskön, skapat av människor och/eller råttor? Jo. Visst är det nog så.

Det beror s.a.s. på vilket utrotningsevent som kommer först och det kan vi givetvis inte veta. Det skulle kunna vara både Kuba och astrofysiker i USA och Ryssland som räddar oss från två farliga hot, men på två olika vis, Kuba, likt ett modernt Tikopia som visar vägen för länder som är på väg att haverera i överbefolkning, fattigdom och ojämlikhet, samt USA och Ryssland genom upptäckten av asteroider, samt förändringen av en asteroids bana så att den missar planeten?

Flyern påstår att:

”Enligt Världsnaturfonden WWF är Kuba det enda land i världen som lyckats förena en hög livskvalitet, Human Development Index HDI, med en långsiktig ekologisk hållbar utveckling (Living Planet Report 2006).”

Jag laddar ner rapporten från https://wwf.panda.org/knowledge_hub/all_publications/living_planet_report_timeline/lpr_2006/ och konstaterar att det på sidan 21 i den engelska versionen står att:

”In 2003, Asia-Pacific and Africa were using less than world average per person biocapacity, while the EU and North America had crossed the threshold for high human development. No region, nor the world as a whole, met both criteria for sustainable development. Cuba alone did, based on the data it reports to the United Nations.”

Uppgiften från flyern stämmer alltså, i alla fall år 2006 och enligt de siffror som Kuba har levererat till WWF. De har god välfärd och god miljö.

Speciellt imponerande är kanske att världens skogsarealer minskar, men att Kuba har fördubblat sina skogsarealer sedan 1959, från 14% till 31% av ytan, samt att antalet bin och honung ökar. År 2020 vill man nå 35%. Skogen är givetvis en nyckel för det ekologiskt hållbara samhället.

Ungefär två tredjedelar av Sveriges yta är täckt av skog. (Källa: https://www.skogssverige.se/skog/fakta-om-skog) Det kan vara en förnybar resurs som kan bidra både till ett mer ekologiskt hållbart samhälle, men detta är uppenbarligen inte riksdagens eller folkets intention när de röstar, vare sig de är motiverade att se objektivt på den saken, eller inte.

Yttermera imponerande är att en majoritet av folket på Kuba, precis som Greta Thunberg, helt tydligt har insett att ständig tillväxt är omöjlig när råvarutillgångarna är begränsade. I Sverige har bara en bråkdel av medborgarna insett detta, trots att de flesta elever får lära sig om exponentialfunktion i våra skolor.

albert_bartlett_80x80
”Den mänskliga rasens största tillkortakommande är vår oförmåga att förstå den exponentiella funktionen.”
/ Albert Bartlett

”The greatest shortcoming of the human race is our inability to understand the exponential function.”
/ Albert Bartlett

Hur kommer det sig att Kubanernas utbildning inte har kommit till korta och deras förmåga att förstå det omöjliga med evig tillväxt är större än andra folks förmåga? Jag såg fenomenet på hundar på ön Phu Quoc i Vietnam. Otroligt intelligenta. Har män och kvinnor valt partner med intelligens som kriterium i högre grad på Kuba? har kubaner betydligt högre IQ? Är det propaganda som vilseleder oss från att tänka rätt i väst? Är vi för lättlurade? Lär oss ingen att se skillnaden på lögn och sanning i våra skolor? Är det fattigdomen på Kuba som tvingat dem att inse detta? Någon som har några andra hypoteser?

Bara en snabb kontroll av populationen på Kuba! Ökar den, är den konstant eller minskar den? Den minskar något år 2018 -0.27% enligt https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/cu.html

Kanonbra. Kubas folk är INTE likt en cancer på sin nation som så många andra folk är. En nation med en lovande framtid, när andra sannolikt kommer landa i kaos. Det enda som Kuba sannolikt bör se upp med är att samla populationen i allt för stora kluster. Det är förmodligen dåligt för beredskapen mot USA:s regimer som tycks bli allt mer galna, även om de skulle kunna välja de fredligare Jill Stein, Tulsi Gabbard eller Ron Paul istället för kycklinghökar.

Behöver Kuba en svensk ingenjör med alla rätt på de svåra uppgifterna i skolan? Kontakta mig i så fall! Jag har börjat ge upp på mitt eget folk. De är dummare än grisar. Nej förresten. Grisar förtjänar inte att jämföras med dessa sekterist-importörer, EU-vurmare och ojämlikhets-skapare och nazi-sionister. Svenska folket är, helt tydligt, dummare än kor …. och är det INTE så, d.v.s. att någon av dem är intelligent då får de fanimej evidensbasera det fram tills nästa val!

Annons

Kommentera enligt kommentarsreglerna

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s